|
Sekcije ULUPUHa:
Sekcija za arhitekturu Sekcija za fotografiju Sekcija za grafički dizajn i vizualne komunikacije Sekcija za produkt dizajn Sekcija za kazalisnu i filmsku umjetnost Sekcija za keramiku, porculan i staklo Sekcija za kiparstvo Sekcija za oblikovanje arhitektonsko-urbanističkih maketa Sekcija za oblikovanje igračaka i lutaka Sekcija za oblikovanje odijevanja Sekcija za oblikovanje plemenitih kovina i umjetničkog nakita Sekcija za restauratorska i oblikovno-fonička djela Sekcija za tekstilno stvaralastvo Sekcija za vrtnu i pejzaznu arhitekturu Studijska sekcija Sekcija za ilustraciju, karikaturu, strip, animirani film i primijenjeno slikarstvo Sekcija za multimediju i intermediju
Sekcija za tekstilno stvaralastvo
Predsjednica: Tatjana Grgurina Vučetić
Potpredsjednica: Vesna Pleše
Umjetnički savjet: Andreja Deskar, Staša Čimbur
Kriteriji za prijem u Sekciju:
- 5 većih ili 10 manjih autorskih radova s područja tekstila (tapiserija, “fiber art”, primijenjeni tekstil, eksperimentalni tekstil…). U obzir dolazi i dizajn izveden u tekstilnoj industriji – u tom slučaju obavezno treba priložiti uzorke gdje je moguće (metraža) ili fotografije izvedenih radova uz preslike ugovora ili ovjerene izjave izvođača.
Priložiti opširnu stručnu biografiju s fotografijama dodatnih 15 - 30 radova.
O Sekciji:
Umjetnici tekstila okupljali su se u ULUPUH-u od njegova osnutka, s početka unutar Sekcije za tekstil i kožu. U Pravilniku udruge iz 1950. godine ona obuhvaća djelatnost obrade tekstila, vez i čipku, ćilimarstvo i gobelin te obradu kože. Tekstovi u katalozima prvih ULUPUH-ovih izložbi svjedoče o nastojanjima Sekcije da se tekstilna umjetnost integrira s masovnom proizvodnjom. U katalogu Inicijativne izložbe Zagrebačkog trienala (1955.) tako piše: „Danas projektanti tekstila, kraj svog ateljerskog rada na realizacijama unikata, velik dio svojih nastojanja posvećuju tekstilu masovne potrošnje. Upoznavanjem postupka suvremene tehnike u svojoj struci osposobljava se kadar tekstilnih projektanata, koji će pridonijeti razvitku naše tekstilne industrijske umjetnosti.“ Povodom izložbe Sekcije za tekstil u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt 1972. godine Zdenka Munk piše: „Od dvadesetak izlagača ove izložbe jedna ih je trećina suradnjom povezana s našom industrijskom proizvodnjom. Još uvijek nam preostaje samo da želimo mnogo širu i mnogo intenzivniju – obostrano korisnu – stvaralačku suradnju ovakve vrsti…“. Od 90-tih do danas aktivnosti Sekcije za tekstilno stvaralaštvo usmjerene su uglavnom na izložbeno predstavljanje umjetnosti tekstila (engl. Fiber art) kroz skupne tematske izložbe («Mala modra linija» (2002.), „Tekstil, tekstura, tekst“ (2003.), Dekonstrukcija tekstila (2009.), Materijal i forma - tekstil na novim granicama (2016.) ili individualna predstavljanja članova.
|
|
|
|