Povratak na glavni izbornik
 
 


Vanda Pavelić Weinert
Mario Beusan: Arhitektura izložbe
Hod u zagrebačkim cipelama – Design Vlasta Jarnjak
Katalog Zgrafa 12
Katalog 52. zagrebačkog salona
Ninoslavne ilustracije
ULUPUH-ova modna povijest - umjetnost odijevanja
Silva Kalčić: SVIJET PREMA LABIRINTU
Martina Petranović: Kamilo Tompa i kazalište
Keramika i suvremena umjetnost
Vida Tućan, monografija
Lazer Rok Lumezi: Bijeli prsten
Martina Petranović: Od kostima do kostimografije
Spomen knjiga Jasenki Pavliša
Katalog 49. zagrebačkog salona
Prepoznatljivo svoja – kostimografkinja Ika Škomrlj
Guido Quien: PRIČE O STVARIMA
Werner Knoedgen: NEMOGUĆI TEATAR
Marina Baričević: Blanka Dužanec
Zagrebačka škola karikature - Ni moda ni doktrina
Drago Turina scenograf
Guido Quien: PRIBLIŽEN POGLED
Katalozi ZGRAF 11 i EduZgraf, 2012.
Peter Weitzner: Teatar objekta
Ivanka Reberski: «Ljerka Njerš»
Sto godina hrvatske scenografije i kostimografije
Katalog 46. zagrebačkog salona
Monografija ULUPUH-a
Fedor Kritovac: Otkrivanje grada
Katalozi svjetskog trijenala male keramike 1-5
Katalog ZGRAF-a 10
Ruta Knežević: Kostimi
Marina Baričević: Stella Skopal
Emil Benčić: Od znatiželje do iskustva
Suvremeni umjetnički nakit u Hrvatskoj
Marina Baričević: BRANKA FRANGEŠ HEGEDUŠIĆ
Katalog hrvatskih ilustratora
Katalog izložbe hrvatske ilustracije za djecu i mlade
prethodna izdanja


Odaberite sliku koju želite prikazati:


    

    

    

Anketa
Da li često posjećujete stranice ULUPUHa?
Da, svaki dan
Ponekad
Rijetko
Nikada, danas sam prvi puta
Pogledajte rezultate glasanja



 


Keramika i suvremena umjetnost



Autorica i urednica: Višnja Slavica Gabout
Recenzentica: dr.sc. Marina Bagarić
Grafičko oblikovanje i prijelom: Kunazlatica/Ana Kunej i Zlatka Salopek
Prijevod na engleski: Tamara Budimir
Lektura: Studio Lukom
Rad na naslovnici knjige: Smiljana Brezovec Meštrić, „Igram se linijom, linija se igra sa mnom“, 2011.; instalacija, keramika; autor fotografije: Marijan Meštrić
Tisak: Kerschoffset, Zagreb, prosinac 2016.
96 strana, meki uvez
ISBN: 978-953-327-116-3
Cijena: 140,00 kn

U knjizi se problematizira medij keramike u kontekstu suvremene umjetnosti, prije svega s pogledom na situaciju u Hrvatskoj, a onda i s povlačenjem paralele prema internacionalnoj situaciji - u odnosu na suvremenu keramiku i šire, na suvremenu umjetnost. U knjizi je sabrano devet problemskih kustoskih projekata koje je autorica Višnja Slavica Gabout realizirala u suradnji s članovima ULUPUH-ove Sekcije za keramiku, porculan i staklo, od 2005. do 2015. godine, a koji su afirmirali promišljanje keramike i keramičkoga medija u sklopu suvremene umjetničke prakse. Uz njih, knjiga je obogaćena i prikazima nekoliko upečatljivih samostalnih izložbi sličnoga umjetničkoga razmišljanja, iz već do sada profiliranog suvremeno orijentiranog kruga keramičara ove Sekcije, kao i osvrtom autorice knjige na zastupljenost suvremene keramike na velikim, prestižnim, međunarodnim smotrama suvremene vizualne umjetnosti.

U uvodu knjige autorica ističe: „Kroz iskustva skupljena i prezentirana u ovoj knjizi želja nam je bila – mene kao kustosa projekata i keramičara kao autora i istraživača, da pomaknemo jezičac na percepcijskoj vagi prema prepoznavanju suvremene keramike kao vizualno vrijedne. Prema afirmiranju one njezine strane koja ovaj medij smješta u područje čiste umjetnosti; u područje propitivanja, istraživanja, umjetničke akcije, vizualnih metamorfoza, višemedijskog i interdisciplinarnog pristupa, transgresija i medijskih simbioza. U vizualni svijet sinergija sa svjetlom, zvukom, kinetičkim objektima, videom i digitalnim medijima, (u kojem onda) nastaju zidni i prostorni objekti, skulpture, asamblaži, ready-made i luminodinamički objekti, te instalacije i ambijenti.“

„Tijekom proteklih deset godina Višnja Slavica Gabout, povjesničarka umjetnosti i likovna kritičarka, koncipirala je i kustoski pratila devet izložbi suvremene keramike. (...) Atraktivne prezentacije keramičarske scene u gustom, svakogodišnjem ritmu Višnja Slavica Gabout postigla je prvenstveno „terenskim“ radom – obilaskom atelijera i izložaba, pri čemu je ispravno procijenila mogućnosti autora i potom ih „gurnula“ korak dalje, tražeći njihov odgovor na zadatke koje im je postavljala. (...) Uz iskusno oko i sigurno vodstvo kustosice, zadane teme i odabrani autori pokazali su neočekivane i fascinantne rezultate u čijim su temeljima bili spremnost i sposobnost umjetnika da se odmaknu od prokušanih načina stvaranja, otvore se novom, čak i onda kad su već odavno hodali po vlastitom, afirmiranom i sigurnom stvaralačkom putu. (...) Kao i većina knjiga i „Keramika i suvremena umjetnost“ Višnje Slavice Gabout dokument je vremena – slika stanja hrvatske keramike na početku ovoga stoljeća, dokaz o njezinoj uključenosti u tokove suvremene umjetnosti. No, ono što knjigu čini posebnom je i suvremenost u metodi njezina nastanka: knjiga je živo svjedočanstvo o dinamičnom odnosu kustosa i umjetnika, o ulogama koje se s maksimalnim angažmanom moraju igrati da bi se dobio pažnje vrijedan rezultat.“ (iz recenzije dr.sc. Marine Bagarić)

Višnja Slavica Gabout diplomirala na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu povijest umjetnosti i engleski jezik. Bavi se izložbeno-galerijskom djelatnošću, likovnom kritikom i novinarstvom. Autorica je, selektorica i kustosica brojnih samostalnih i skupnih izložbi koje realizira širom Hrvatske i u inozemstvu. Do sad je ostvarila niz zapaženih tematskih, problemskih autorskih projekata, za koje je bila višestruko nagrađivana. U svom javnom umjetničkom djelovanju, posebno posljednjih godina, profilirala se kao likovna kritičarka za vizualne umjetnosti suvremenog izričaja. Pritom ponajprije za suvremenu primijenjenu umjetnost, s osobitim naglaskom na suvremenoj keramici. Godine 2014. bila je autorica koncepcije, selektorica i kustosica 49. zagrebačkog salona koji je, pod pokroviteljstvom Skupštine grada Zagreba, dobio Godišnju nagradu ULUPUH-a za najbolji izložbeni projekt. Godišnjom nagradom ULUPUH-a za najbolji izložbeni projekt nagrađena je i 2007, 2011, 2015. i 2016. godine. Autorica je nekoliko likovnih monografija, a u desetak njih, kao i u dvije pjesničko-grafičke mape autorica je i ko-autorica teksta. Bila je na rezidencijalnim boravcima u Sloveniji, Italiji, Austriji, Njemačkoj, Mađarskoj, Bugarskoj, Francuskoj (Paris - Cité International des Arts), Švicarskoj i drugdje. Članica je ULUPUH-a (Studijska sekcija), HULU Split (kustoski tim), Hrvatskog novinarskog društva i Društva povjesničara umjetnosti.

Knjiga „Keramika i suvremena umjetnost“ ostvarena je uz financijsku potporu Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba.

Fotografije u prilogu: Rina Barbarić (Studio Kunazlatica)

Popis autora keramičara u projektima i izložbama na kojima se knjiga temelji, abecednim redom autora:
Vesna Aralica, Vedrana Balković, Robert Baća, Vesna Barbieri, Andrea Bassi, Emil Benčić, Željka Bračko, Ivančica Cvitić Znidarčić, Nadica Eichhorn, Viola Grgasović, Burhan Hadžialjević, Davor Halić, Đurđica Horvat, Tajana Hršak Tilošanec, Ana Hutinec, Mladen Ivančić, Pamela Ivanković, Helena Jarnjak, Nataša Kabalin, Željka Korbar, Suzana Kljuš, Grozdana Korpar, Vera Kovačić, Andrea Kržišnik Pušić, Lidija Maček Stanić, Višnja Markovinović, Marta Milunić, Zorka Milley, Orjenka Mirjan, Ljerka Njerš, Marina Orlić, Jadranka Ostić, Karel Pavlinc, Marta Pavlinc , Vladimir Pecić, Dora Pezić Mijatović, Danijela Pičuljan, Irena Podvorac, Zdenka Pozaić, Neva Prpić, Karmen Ptičar, Mirjana Rajković, Boris Roce, Heda Rušec, Đurđica Skelin, Liljana Smodlaka, Sanja Stani, Irena Škrinjar, Zdenko Šlibar, Blaženka Šoić Štebih, Bojana Švertasek, Marina Tudjina Badurina, Dražen Vitolović, Ivančica Vončina, Klaudija Vukman, Robert Zdarilek, Željko Zima, Aleksandar Žižović, Dani Žbontar

Popis autora po projektima i izložbama dostupan je OVDJE



Datum održavanja: 22.12.2016. / Autor teksta: ULUPUH




Odaberite datoteku koju želite preuzeti na svoje racunalo:
Popis_autora-keramicara_u_knjizi.docx