|
Vijesti
Časopisi Dodijeljene ULUPUH-ove nagrade u 2005. godini PREPORUČENI LINKOVI Popis galerija za HZSU ULUPUH-ove nagrade za 2006. godinu ULUPUH-ove nagrade za 2007. godinu ULUPUH-ove nagrade za 2008. godinu ULUPUH-ove nagrade za 2009. godinu ULUPUH-ove nagrade u 2010. godini Za arhivu ULUPUH-a Dodjela ULUPUH-ovih nagrada 2011. Dodjela ULUPUH-ovih nagrada 2012. Novi ciklus u Jakovlju Dodjela ULUPUH-ovih nagrada u 2014. godini Dodjela ULUPUH-ovih nagrada u 2013. godini Galerija ULUPUH i Galerija Karas sudjeluju na prvom Zagrebačkom vikendu galerija Dodjela ULUPUH-ovih nagrada 2015. Dodjela ULUPUH-ovih nagrada 2016. Dodjela ULUPUH-ovih nagrada u 2017. godini Počinje ciklus radionica Kreativni 54+ Oglas za asistenta za promidžbu ULUPUH-ovog projekta
Natjecaji
Ekstravagantne banalnosti rezultati žiriranja Habitat
|
|
Dodjela ULUPUH-ovih nagrada 2011.
Dodjela ULUPUH-ovih nagrada u 2011. godini
Povodom šezdesetprve godišnjice od osnutka ULUPUH-a, ULUPUH je pod pokroviteljstvom Gradske skupštine Grada Zagreba dodijelo Veliku nagradu ULUPUH-a za životno djelo, Nagradu za najbolju izložbu u 2011. godini te Nagradu za najboljeg mladog umjetnika.
• Nagrada za životno djelo dodijeljena je Marini Baričević;
• Godišnja nagrada za najbolju izložbu dodjeljena je izložbi „TOP 100 – suvremena hrvatska keramika“, Sarajevo (BIH) - Višnja Slavica Gabout, Andrea Bassi i Đurđica Horvat;
• Nagrada za najboljeg mladog umjetnika dodijeljena je dizajnerskom dvojcu kuna zlatica - Ani Kunej i Zlatki Salopek.
Pored dodjele nagrada uručeno je ULUPUH-ovo godišnje priznanje za poseban doprinos ugledu udruge Davoru Klariću, za njegov iznimni angažman u udruzi.
Počasnim članovima ULUPUH-a proglašeni su fotograf Josip Klarica i scenograf Miljenko Sekulić.
Nagrade je uručila potpredsjednica Gradske skupštine Grada Zagreba gospođa Tatjana Holjevac.
Godišnja priznanja i proglašenje počasnih članova ULUPUH-a uručila je predsjednica ULUPUH-a Ivana Bakal.
Nagrade su uručene na prigodnoj svečanosti u četvrtak, 22. prosinca 2011. u 14 sati u Staroj gradskoj vijećnici u Zagrebu (Ulica Sv. Ćirila i Metoda 5) - fotografije s dodjele moguće je vidjeti OVDJE.
Obrazloženje nagrada:
Velika nagrada za životno djelo
Marina Baričević (r. 1941. u Zagrebu) likovna je kritičarka, publicistkinja i novinarka koja je velik dio svoga profesionalnog rada posvetila upravo primijenjenoj umjetnosti, posebno keramici. Autorica je dviju temeljnih knjiga za poznavanje razvoja moderne keramike u Hrvatskoj: „Povijest moderne keramike u Hrvatskoj“ (Školska knjiga, 1986.) i „Suvremena hrvatska keramika“ (Art studio Azinović, 1994.), kao i brojnih monografija u kojima je obradila umjetničke opuse pojedinih autora: male monografije Stelle Skopal i Ivana Švertaseka (ULUPUH, 1978. i 1981.), „Vlasta Jarnjak – nakit“ (Merkur MGM, 2006.), „Branka Frangeš Hegedušić“ (ULUPUH, 2007.), „Emil Benčić – od znatiželje do iskustva“ (ULUPUH, 2009.) i dr. Godine 1990. izabrana je za članicu Međunarodne akademije za keramiku u Genevi.
Autorica je preko sto pedeset izložbi u zemlji i svijetu (Austrija Italija, Mađarska, Njemačka, Španjolska, Portugal, Švicarska, Grčka, Slovenija, Srbija, SAD i dr.)… Napisala je niz kritika i eseja te brojne predgovore u katalozima. Bila je članica ili predsjedavateljica raznih likovnih odbora, komisija, umjetničkih savjeta, žirija i likovnih kolonija. Objavila je preko 20 stručnih knjiga i monografija, bila je stručna suradnica i autorica scenarija za nekoliko dokumentarnih filmova o slikarima i keramičarima.
Od 1974. godine, kada postaje članicom ULUPUH-a, Marina Baričević aktivno se uključuje u rad udruženja. Kao članica Studijske sekcije pokreće Biblioteku male monografije ULUPUH-a. Godine 1983. postaje predsjednicom ULUPUH-a, prvom ženom na toj funkciji u udruženju, koju obnaša dvije godine, do 1985. Autorica je prve izložbe u novootvorenoj galeriji udruženja – Galeriji ULUPUH u Tkalčićevoj 14 u Zagrebu - izložbe „Umjetnički nakit“ (otvorena 2. lipnja 1991.), kao i brojnih izložbi koje su se slijedećih godina održale u ovoj i drugoj galeriji udruženja - Galeriji Permanenta.
Svojim je radom Marina Baričević afirmirala i promovirala stručnu valorizaciju moderne i suvremene umjetničke keramike u Hrvatskoj, doprinijevši njezinu statusu danas neupitne umjetničke discipline primijenjene umjetnosti.
Nagrada za najbolju izložbu u 2011. godini
TOP 100 – suvremena hrvatska keramika, Sarajevo (BIH), Gradska galerija Collegium Artisticum, 6.10. – 24.10.2011.
Autorica projekta: Višnja Slavica Gabout, prof.
Organizacija: Đurđica Horvat i Andrea Bassi (ULUPUH-ova Sekcija za keramiku, porculan i staklo)
Izložba TOP 100 - suvremena hrvatska keramika prvi put je – premijerno, održana u zagrebačkoj Galeriji Zvonimir 2009. godine, kad je okupila keramičare Sekcije za keramiku, staklo i porculan povodom 60. godišnjice ULUPUH-a, sa željom da se najvrsnijim djelima suvremene keramike prezentira ne samo sekcija, nego i ULUPUH. S tim da se prezentira ne ona keramika koja je isključivo utilitarna, već ona koja se može ubrojiti u suvremenu umjetnost. Ona koja se ravnopravno može mjeriti s ostalim suvremenim medijima. Pokazujući pritom ogromne potencijale upravo svojim posebnostima: materijom, taktilnošću, podatnošću, izazovnom vizualnom „pričljivošću“, a posebno svojom sposobnošću združivanja i usuglašavanja s drugim medijima, što joj sve daje velike mogućnosti lakog uklapanja u suvremenu umjetničku scenu i njezinu danas drukčiju percepciju. Radove su prema tim kriterijima odabrale, uz kustosicu Višnju Slavica Gabout, Marina Bagarić, viša kustosica i voditeljica zbirke keramike Muzeja za umjetnost i obrt, Zagreb i Dora Pezić Mijatović, keramičarka. Od premijere u Galeriji Zvonimir, do priprema za izložbu u Sarajevu u međunarodnoj razmjeni, došlo je do stanovitih modifikacija i pomaka kod izložbe „TOP 100“ - do aktualiziranja koncepcije, pridruživanja novih umjetnika, prihvaćanja novih radova... Na izložbi u Sarajevu izlagalo je 32 keramičara i kipara iz svih dijelova Hrvatske (Zagreb, Varaždin, Rijeka, Opatija, Split, Hvar, Grožnjan, Pula...), s više od 100 radova. Izložba je u Sarajevu gostovala zajedno s drugom ULUPUH-ovom izložbom, „Sto godina hrvatske scenografije i kostimografije 1909. – 2009.“, prošlogodišnjom dobitnicom ULUPUH-ove nagrade za najbolju izložbu. Uz organizatore i partnere, na otvorenju su bili prisutni veleposlanik Republike Hrvatske u BIH gosp. Tonči Staničić, gosp. Ivica Šarić, ministar u Ministarstvu kulture i sporta Kantona Sarajevo, gđa Amra Zulfikarpašić, predsjednica ULUPUBIH-a, gosp. Dino Mustafić, direktor Internacionalnog teatarskog festivala MESS, gosp. Strajo Krsmanović, v.d. direktor galerije Collegium Artisticum i mnogi drugi. Na ovaj način realizirana, izložba je pridonijela ugledu ULUPUH-a u inozemstvu i otvorila put za daljnje međunarodne projekte.
Izložba je organizirana uz potporu Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba, u partnerstvu s ULUPUBIH – om, Udruženjem likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera Bosne i Hercegovine, te Gradskom galerijom Collegium Artisticum, Sarajevo.
Nagrada za najboljeg mladog umjetnika
Ana Kunej (r. 1981.) i Zlatka Salopek (r. 1981.) dvije su „polovice“ dizajnerskog dvojca Kuna zlatica, kako glasi naziv studija za oblikovanje kojeg su osnovale 2006. godine, nakon završena Studija dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. U projektima u kojima rade sudjeluju u realizaciji svih aspekata, od umjetničke direkcije, preko dizajna i ilustracije, do fotografije. Njihovi suradnici/e dolaze uglavnom iz sektora kulture, obrazovanja i civilnog djelovanja, kao što su Kazalište slijepih, zagrebačko Sveučilište i Centar za mirovne studije.
Članice su ULUPUH-a i HDD-a od 2008. te HZSU-a od 2011. godine. Izlagale su na jednoj samostalnoj i desetak skupnih izložbi, između ostaloga na Zgraf-u 10, HDD 0708, Danu D i HDD 0910. Dobitnice su nagrade „Lice knjige“ za najbolji ovitak u 2007. godini, te posebnog priznanja 46. zagrebačkog salona 2011. – Rukopisi novog doba. Radovi su im objavljivani u petnaestak tiskanih i on-line izdanja, uključujući i prestižnu Rockportovu publikaciju „Best of cover design“. Njihove knjige redovito su izložene na „Book Art International“, izložbi najljepše oblikovanih knjiga iz cijelog svijeta, a on-line galerija ICOGRADA-e kroz zadnje tri godine predstavila je već 8 projekata kune zlatice. Posljednja osvojena nagrada je ona za promotivne predmete design hostela Golly±Bossy. O svom radu nepretenciozno su izjavile: “Naša rješenja su uvijek različita jer svako odgovara svom sadržaju. Jedno može biti purističko, drugo barokno, a zajednička im je igra, pokušaj razigravanja situacije.“
Datum održavanja: 22.12.2011. / Autor teksta: ULUPUH
|
|