|
Guido Quien
Odaberite sliku koju želite prikazati:
|
|
Životopis: Guido Quien rođen je 1943. godine u Zagrebu. Klasičnu gimnaziju završio je u Splitu, a Filozofski fakultet (povijest umjetnosti i komparativnu književnost) u Zagrebu.
Od 1973. do 1994. radio je kao kustos Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu. Bio je voditelj zbirke slikarstva, grafike i minijature. Osim redovitog stručnog rada na zbirci, sudjelovao u mnogim kulturološkim projektima – izložbama, u koncipiranju novog stalnog postava, te je i autor više samostalnih izložbi. Od 1994. do 2003. bio je direktor Fundacije Ivana Meštrovića. Pokrenuo je, uz ostalo, revitalizaciju i otvaranje za javnost objekata Fundacije (Galerija Ivana Meštrovića i Kaštelet u Splitu, Crkva Presvetog Otkupitelja u Otavicama i Atelijer Meštrović u Zagrebu). Uz radove obnove, vodio je program novog stalnog postava Galerije Meštrović u Splitu, te ga predao javnosti 1998. godine. Autor je koncepcije stalnog postava (2010./11.) Galerije umjetnina "Branislav Dešković" u Bolu, na otoku Braču.
Kao povjesničar umjetnosti i likovni kritičar Guido Quien ostvario je mnoge retrospektivne, monografske, problemske i autorske izložbe. Osamdesetih godina bio je voditelj Galerije «Zagreb» u Zagrebu, gdje je također postavio niz samostalnih i skupnih izložbi. Tekstove o likovnim umjetnostima objavljuje u časopisima, novinama, na radiju i HRT-u. Bio je stalni suradnik – kritičar Prvog programa Radio Zagreba/Hrvatskog radija. Od 1975. na Prvom programu radio Zagreba/Hrvatskog radija objavljuje niz općih tekstova s područja povijesti umjetnosti, naime za emisiju DNDD pisao je o domaćim i stranim umjetnicima različitih epoha. Surađivao je (od 1993. do 1995.) prilozima likovne tematike u emisiji TV kalendar, a za HRT je napisao i scenarij za film Zavičaj Ivana Meštrovića, 2003.
Priredio je i objavio knjigu Likovni dnevnik Eve Postružnik, Brački zbornik, Supetar, 1994. Glavni je konzultant i pisac više tekstova u monografiji Otok Brač, Fabra, Zagreb, 2005. Autor je knjiga: Susreti – likovne kritike 1972. – 1994., izbor, Matica hrvatska, Split, 1995.; Slavko Peršić, monografija, POU Velika Gorica, 2004.; Mladen Bašić Bibi, monografija, POU Velika Gorica, 2006.; Branko Vlahović (s D. Schneiderom), monografija, Art Studio Obzori, Zagreb, 2012.; Približen pogled, ULUPUH, Zagreb, 2012.; Razgovori o scenografiji, POU Velika Gorica, 2013.; Galerija na otoku (Katalog Galerije umjetnina "Branislav Dešković" u Bolu), Centar za kulturu Brač, 2013.; Priče o stvarima, ULUPUH, Zagreb, 2013.
U prilogu: knjiga PRIBLIŽEN POGLED i fotografski portret autora (foto: Aleksandar Kukec)
|
|