Ante Tonči Vladislavić
Odaberite sliku koju želite prikazati:
|
Životopis: Na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je nastavnički smjer (1985.-e godine) i stekao naziv Profesora likovnog odgoja i likovnih umjetnosti, a prije toga završio je studij na Višoj školi za tekstil i odjeću u Zagrebu i stekao naziv Inženjera za dizajn odjevnog smjera (1978. g.).
Uz modni, odjevni i tekstilni dizajn, bavi se oblikovanjem kostima za kazalište, film i TV, pedagoškim radom, kao i teorijom mode i dizajna.
Aktivno bavljenje modnim dizajnom započeo je u svojstvu modnog urednika internacionalne manifestacije Modefest International (1972. – 75. u Trogiru).
Pedagoški rad je u većem dijelu ostvario na Tekstilno-tehnološkome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu gdje je kao redoviti profesor predavao kolegije Modni dizajn i Dizajn modnih dodataka sve do ak. godine 2008/09., kada prelazi na Akademiju primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci gdje je postavio i vodio kolegij Kostimografija i moda na preddiplomskom i diplomskom studiju.
Sa studentima TTF-a je realizirao značajne projekte: modni projekt Moda – Etno – Moda, kao i projekt Oko geometrije, predstavljene u zemlji i inozemstvu (Biennale dizajna u St. Etienneu (Francuska), Biennale Torino 2000 (Italija), izložba Moda ed Arte, Trieste (Italija), itd.).
Pokretač je i voditelj više značajnih projekata vezanih za modu, kao što je Bijenale modne fotografije (Varaždin). U suradnji sa Muzejom suvremene umjetnosti u Zagrebu realizirao je izložbu Drugarica à la Mode, o odijevanju i modi u Zagrebu u razdoblju od 1945. do 1960. godine.
Kao modni dizajner najviše djeluje u području industrijskog dizajna, gdje realizira mnoštvo pojedinačnih modela kao i modnih kolekcija ženske i muške odjeće. U svojstvu dizajnera i art directora oblikovao je mnoge modne kolekcije za industriju, kao: Rukotvorine Zagreb, Pamučna industrija / Salto Duga Resa, te Ricerche di Enrico Coveri, Uncovered, Heruc 1889 za modnu kuću Heruc iz Zagreba.
Vodio je više projekata i dizajnirao zaštitnu i radnu odjeće za više domaćih naručitelja: Zagreb – parking, Zagreb; Hrvatske šume, Zagreb; Nacionalni parkovi i parkovi prirode, Zagreb; Ina Naftaplin, Zagreb; itd.
U kazalištu i na filmu realizirao je mnoge kostimografije, a za kostimografiju u filmu Svjetsko čudovište Gorana Rušinovića dobio je Zlatnu arenu na Pula film festivalu (2003.).
Autor je knjige Kultura odijevanja, ko-autor knjige Moda, kao i mnogih tekstova i studija o modi, objavljenih u časopisima i na HTV-u, Hrvatskom Radiju i sl.
Po umirovljenju (2013.) ustanovio CIMO – Centar za istraživanje mode i odijevanja, gdje je voditelj više istraživačkih, znanstvenih i kreativnih projekata.
Član je AICA-e, HDLU-a, ULUPUH-a, HDD-a.
|