Sanda Stanaćev Bajzek
Odaberite sliku koju želite prikazati:
|
Životopis: Sanda Stanaćev Bajzek rođena je 12. 6. 1967. godine u Zagrebu. Školovala se u Splitu i Zagrebu, a studira komparativnu književnost i povijest umjetnosti pri Fakultetu humanističkih znanosti u Zagrebu na kojem diplomira 1992. godine. Govori engleski i talijanski jezik.
Bavi se izložbeno – galerijskom djelatnošću. Autorica je i selektorica brojnih samostalnih i skupnih izložaba kojima u suradnji s eminentnim hrvatskim galerijama prezentira hrvatsku suvremenu umjetnost. Prvi tekst s područja likovne umjetnosti objavljen joj je još kao osmoškolki ( intervju s slikarom Mirkom Račkim, 1980.). Profesionalne recenzije i osvrte s područja likovne umjetnosti objavljuje od 1992., od kada je stalni suradnik-kritičar Art magazina „Kontura“. Stručne tekstove iz područja likovnih i primijenjenih umjetnosti objavljuje i u drugim stručnim tiskovinama poput Vijenca, Hrvatskog slova, Podravskog zbornika i dr.
Surađivala je s nekoliko malih izdavačkih kuća kao lektorica i korektorica. Autorica je „Bontona za male“(2006.).
Od 2006. godine selektorica je likovnog programa galerije Stančić i Izložbenog prostora Porezne uprave (umjetnički savjet) u Zagrebu te galerije Makek – Paradiso u Zagrebu i galerije Paradiso u Rabu. Od 2008. godine umjetnička je voditeljica međunarodne likovne manifestacije „Art kolonije Paradiso“ te autorica petnaest skupnih izložaba s djelima vodećih hrvatskih i inozemnih likovnih umjetnika. Zadnje tri godine istoimeni projekt predstavlja i zagrebačkoj publici izložbama „Različito o istom“, „Made in Croatia“ i „Hrvatski pogled“ te ove godine „Priče iz raja“ (Hrvatska ft. Europa). Selektorica je i autorica izložbe „Hrvatska naivna umjetnost“ u Ukrajini (2010.), a hrvatsku naivnu umjetnost predstavila je i zapaženom izložbom u Francuskoj 2011.godine. Od 2009. do travnja 2010. obnašala je dužnost voditeljice-kustosa galerije HDNU-a Mirko Virius u Zagrebu u sklopu koje je priredila brojne izložbe s područja likovnog izričaja naiva, zalažući se posebno za promoviranje ženskog naivnog stvaralaštva. Godine 2010. sudjelovala je na simpoziju posvećenom stvaralaštvu Ivana Večenaja s teorijskim tekstom „Večenaj u kontekstu suvremene likovne umjetnosti“. Autorica je teksta u likovnoj monografiji slikara Krešimira Nikšića ( 2. Izdanje – SNB), više od stotinjak kritičarskih tekstova i predgovora s područja likovnih umjetnosti ( A. Vrlić, Z. K. Atač, A. Kuduz, N. Arbanas, G. Štimac, D. Popović, I. Đuzel, K. Nikšić, I. Vitić, D. Šibl, I. Bondora Dvornik, L. Michieli Vojvoda, M. Veža, R. Budor, I. B. Imrović, M. Jakubin, V. J. Jordan, M. Munger, R. Pauletta, B. Šumonja, S. Šandrk,...). Godine 2011. u sklopu kulturne, likovno - glazbene manifestacije povodom Svjetskog dana voda, a pod pokroviteljstvom Republike Hrvatske, kustosica je izložbe „Voda, izvor života“ kojom se predstavilo trideset i dvoje likovnih umjetnika iz Hrvatske i inozemstva. Prošle, 2012. godine pokrenula je nekoliko likovnih projekata poput „Likovnih susreta Vugrovec“ sa svrhom promoviranja hrvatske likovne umjetnosti u širem europskom kontekstu i sa svrhom stvaranja novih kulturno-umjetničkih centara. Koncem 2013. godine osniva Hrvatsku udrugu likovnih umjetnika i likovnih kritičara s ciljem poticaja i unapređenja kulture i umjetnosti kroz promicanje temeljnih civilizacijskih vrijednosti , povratku digniteta umjetnosti u životu čovjeka stvarajući projekte na bogatoj kulturnoj baštini zagrebačkog kraja. Devedesetih godina objavljeno joj je i nekoliko tekstova s područja dramske kritike (Kontura).
Članica je Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske i Studijske sekcije ULUPUH-a te novoosnovana HULUILK (Hrvatske udruge likovnih umjetnika i likovnih kritičara).
Živi i djeluje u Zagrebu.
|