Povratak na glavni izbornik
 
 
Gorki Žuvela





Odaberite sliku koju želite prikazati:


    

    

    

    

 

 



Životopis:
(Našice, 1946. - Split, 2017.)

Gorki Žuvela je rođen u Našicama 1946. godine. Diplomirao je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1970., u klasi prof. Miljenka Stančića. Od 1976. predaje u Školi likovnih umjetnosti u Splitu. Od 1995. predaje na Studiju likovne kulture splitskog Sveučilišta, a od 1997. do umirovljenja bio je profesor na Odsjeku za slikarstvo splitske Umjetničke akademije. Odlukom Senata Sveučilišta u Splitu 2016. godine promoviran je u počasno zvanje profesora emeritusa. Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Više puta bio je predstavnik nacionalnih selekcija na velikim međunarodnim izložbama u Parizu, Grazu, Veneciji, Buenos Airesu, Santiago de Chileu, Cardiffu, Aleksandriji, Rigi.. Uz izlagačku i nastavnu djelatnost kontinuirano se bavio grafičkim dizajnom, scenografijom i arhitekturom (kao suradnik). Radovi mu se nalaze u fundusima Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, Moderne galerije u Zagrebu, Galerije umjetnina u Splitu, Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, javnim ustanovama i crkvama te u privatnim kolekcijama u zemlji i inozemstvu. Bibliografiju o Gorkome Žuveli čini gotovo četiristo tekstova uglednih domaćih i inozemnih kritičara i teoretičara umjetnosti, objavljenih u novinama, katalozima i stručnim časopisima. Godine 2009. objavljena mu je monografija autorice Leonide Kovač. Od 1970. godine član je ULUPUH-a, a od 1976. član HDLU-a. U više je navrata bio član predsjedništva HDLU-a Split, a u jednom mandatu i predsjednik.

"Žuvela nikada nije napustio poziciju angažiranog umjetnika-intelektualca. Riječ je o zahtjevnom autoru, koji traži jednako posvećenoga gledatelja, bolje rečeno sugovornika. Za njega je umjetnost prije svega kognitivna i angažirana praksa, prostor promocije određenih vrijednosti i stavova. Ostaje zaključiti da je Gorki Žuvela ostavio neizbrisiv trag u umjetničkom, intelektualnom i kulturnom životu, ponajprije grada Splita, ali i Hrvatske u cjelini – zapisao je Majstorović u povodu dodjele nagrade Slobodne Dalmacije "Emanuel Vidović" za životno djelo u umjetnosti u lipnju ove godine." (preuzeto sa portala http://sibenski.slobodnadalmacija.hr )

U svibnju 2017. u Galeriji umjetnina Split kustos Božo Majstorović priredio je izložbu Žuvelinih plakata, i tim povodom napisao:
"Gorki Žuvela pripada generaciji umjetnika okupljenih oko zagrebačke Galerije Studentskog centra (Martinis, Iveković, Trbuljak, Bućan, Arsovski…) koja je afirmirala konceptualni pristup umjetnosti i bila nositelj radikalnih inovativnih umjetničkih postupaka i praksi tijekom 70-ih godina prošlog stoljeća. Mnogi će se od njih, propitujući prirodu i smisao umjetnosti, odnosno šireći njeno polje djelovanja i uključujući nove medije u umjetničku praksu, iznimno uspješno okušati i u grafičkom dizajnu. Plakat, kao najvidljiviji dizajnerski produkt, bio je zanimljiv autorima koji su napuštali sigurnost galerijskih prostora i svoje radove (urbane intervencije) koncipirali i realizirali na javnim mjestima. Drugim riječima, plakat kao „ulična slika“ bio je idealan medij za umjetnike kritički nastrojene prema vlastitom društvenom i kulturnom okruženju i nepoticajnoj rutini umjetničkog života. Oni napuštaju neutralni modernistički jezik u korist osebujnog individualizma gdje često provokativnu ideju nastoje što efektnije i neuobičajenije vizualno posredovati. Većinom je riječ o plakatima koji podrazumijevaju aktivnog i znatiželjnog promatrača, koji se ne zadovoljavaju pukom obavijesti i oblikovnom korektnošću. I Žuvelina dizajnerska karijera započela je u tom razdoblju. Rad mu je uglavnom vezan uz kulturnu scenu. Ponajviše je surađivao sa splitskim Hrvatskim narodnim kazalištem i galerijskim institucijama, oblikujući plakate za predstave, izložbe i kulturne manifestacije. U rješavanju zadataka u početku prepoznajemo konceptualni „generacijski rukopis“, pri čemu podjednako poseže za ilustracijom, uglavnom fotografijom, kao i isključivo tekstualnim rješenjima inventivne tipografije. O Žuvelinom razumijevanju dizajna kao kritičke društvene prakse govori podatak da je inicirao objavljivanje knjige Victora Papaneka Dizajn za stvarni svijet (1973.)."

Gorki Žuvela preminuo je u Splitu, 20. prosinca 2017. godine.

U prilogu:

1.
Gorki Žuvela, plakat za predstavu
Ante Armanini, Frizeri, 1975.

2.
Gorki Žuvela, plakat za predstavu
Frane Jurić, I dajem ti do znanja, 1976.

3.
Gorki Žuvela, plakat za predstavu "Glorija" Ranka Marinovića
IZJAVA
Ako u Splitu nema kazališta, tad nije potreban ni kazališni plakat, 1978.

4.
Gorki Žuvela, plakat za 2. sabor jugoslavenskog neprofesionalnog i alternativnog filma u Splitu /
Iza vaših leđa nalazi se ovaj plakat, 1978.

5.
Gorki Žuvela, plakat za predstavu
Luigi Pirandello, Ne zna se kako, 1981.

6.
Gorki Žuvela, plakat za izložbu
Žuvela Gorki, Red, 1975.

7.
Gorki Žuvela, plakat za izložbu
Ante Verzotti, Izložba umjetničke fotografije, 1978.

8.
Gorki Žuvela, plakat za izložbu
Ante Kuštre, 1980.

Svi se priloženi plakati nalaze u Zbirci plakata Galerije umjetnina u Splitu.


 
 
Administracija